Hlavička MÚA

Obsah webové prezentace

28. říjen: proměny jednoho výročí

  1. Úvod, Finis Austriae
  2. Nový svátek
  3. První desetiletí
  4. Poslední oslavy
  5. Válka
  6. Vznik republiky i znárodnění
  7. Dvojí oslavy
  8. Triáda: vznik, založení, federalizace
  9. Sedmdesáté výročí – návrat

Zoomovací technologie v albech

Obsah alba můžete prohlížet buď přímo v náhledovém rámečku na výchozí stránce nebo v celoobrazovkovém režimu na samostatné stránce (volba fullscreen v rámečku vpravo nahoře). Podrobnosti si přiblížíte pomocí lupy (+-), zobrazující se po umístění kurzoru nad vybrané místo v albu.

Nezobrazuje se vám obsah rámečku? Zkontrolujte, zda máte v prohlížeči webu nastaveno otvírání flashových animací (povolte), případně zda máte nainstalovánu novější verzi Adobe Flash plug-inu (stáhněte si volný Flash Player).

Webová prezentace výstavy

28. říjen: proměny jednoho výročí – 3

První desetiletí


„Máme nyní republiku řádně a úplně vybudovanou, jest jen na nás, abychom vytvořili také řádné její občany, opravdové československé republikány, svérázné a neporušitelné, tak aby tělo odpovídalo duši.“

Deset let československé republiky

Československá republika si desáté výročí svého vzniku oslavila velkoryse. Celé slavnosti byly naplánovány s velkou pečlivostí; byl založen jubilejní fond k výročí republiky, položeny základy Památníku osvobození na Vítkově, vydána řada knih a odhalovány pomníky. Přestože se výročí založení státu připomínalo v době ekonomické prosperity a politického klidu, objevila se řada nesouhlasných hlasů. Slovenský ľuďák Vojtech Tuka v článku Vacuum iuris zpochybnil Martinskou deklaraci z října 1918 a samou integritu Československa. Maďarský poslanec Füssy v parlamentu prohlásil, že 28. říjen je pro Maďary v Československu dnem smutečním. Podobně se vyjádřili i někteří němečtí poslanci. Také komunisté odmítali slavit 28. říjen a organizovala protestní demonstrace a deset let trvání Československa viděli jako období blahobytu pouze pro kapitalisty. Oslavy desátého výročí tak byly poznamenány nacionálními a třídními konflikty.

< K předchozímu panelu | K dalšímu panelu >

Aktualizováno: 2008-12-09       © Obsah: MÚA AV ČR, web: webmaster, 2008.