Hlavička MÚA

Obsah webové prezentace

Od řas k jádru. Vědy o živé a neživé přírodě na půdě Akademie věd

 1. Úvod, plakát
 2. Vědecké expedice – výzkum Antarktidy
 3. Expedice – Zikmund a Hanzelka
 4. Jaroslav Heyrovský
 5. František Burian
 6. Alois Zátopek
 7. Meteorologie
 8. Algologie – problematika krmných řas
 9. Radim Kettner, Geografie, geologie a průzkum slovenské krasové jeskyně Domica
 10. Jaromír Klika, Ochrana krajiny
 11. Jaderný výzkum – Jaderná elektrárna A-1 Jaslovské Bohunice, Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně u Moskvy
 12. Čs. komise pro výzkum a využití kosmického prostoru – Interkosmos

Zoomovací technologie v albech

Obsah alba můžete prohlížet buď přímo v náhledovém rámečku na výchozí stránce nebo v celoobrazovkovém režimu na samostatné stránce (volba fullscreen v rámečku vpravo nahoře). Podrobnosti si přiblížíte pomocí lupy (+-), zobrazující se po umístění kurzoru nad vybrané místo v albu.

Nezobrazuje se vám obsah rámečku? Zkontrolujte, zda máte v prohlížeči webu nastaveno otvírání flashových animací (povolte), případně zda máte nainstalovánu novější verzi Adobe Flash plug-inu (stáhněte si volný Flash Player).

Webová prezentace výstavy

Od řas k jádru. Vědy o živé a neživé přírodě na půdě Akademie věd – 5

František Burian


Válečný chirurg, zakladatel plastické chirurgie v Československu, iniciátor výzkumu vrozených vad, zejména rozštěpů rtu a patra. V letech 1912-1913 se účastnil pomocné lékařské akce v balkánských válkách, nejprve v Bělehradu, později v Sofii. Jako lékař se zúčastnil také první světové války již od jejího počátku, nejprve působil v Praze, od roku 1916 v Temešváru u 7. armádního sboru, kde také založil první stanici pro plastickou chirurgii. Po návratu z války získal po různých peripetiích prostory v Jedličkově ústavu pro zmrzačelé v Praze, kde vybudoval pravděpodobně první ústav plastické chirurgie na světě. Od roku 1937 byla jeho klinika přestěhována do Vinohradské nemocnice. V této době se těžiště jeho odborného zájmu začalo přesouvat především k vrozeným rozštěpovým vadám obličeje. Jeho zásluhou je plastická chirurgie i v současné době v České republice na světové úrovni.

< K předchozímu panelu | K dalšímu panelu >

Aktualizováno: 2009-01-21       © Obsah: MÚA AV ČR, web: webmaster, 2008.